Mazda 6: Konserwacja powierzchni lakierowanych

Mazda 6 –> Obsługa i konserwacja –> Konserwacja samochodu –> Konserwacja zewnętrzna –> Konserwacja powierzchni lakierowanych

Mycie

PRZESTROGA
 •  Gdy dźwignia wycieraczek szyb znajduje się w pozycji ,
  a włącznik zapłonu w pozycji ON, wycieraczki mogą uruchomić się automatycznie w następujących przypadkach:
 •  Gdy szyba przednia zostanie dotknięta lub przetarta szmatką nad czujnikiem deszczu.
 •  Gdy szyba przednia zostanie uderzona ręką lub innym przedmiotem ze strony zewnętrznej lub wewnętrznej.

Nie dotykaj przedniej szyby ręką i nie używaj skrobaczki, gdy włącznik zapłonu znajduje się w pozycji ON, a dźwignia sterowania wycieraczkami znajduje się w pozycji ,
ponieważ uruchomione automatycznie wycieraczki mogą spowodować obrażenia palców lub ulec uszkodzeniu.

Jeśli zamierzasz oczyścić przednią szybę, upewnij się, czy wycieraczki są całkowicie wyłączone - jest to ważne zwłaszcza przy usuwaniu lodu lub śniegu - gdy silnik samochodu pracuje.

 •  Nie płucz wodą komory silnika.

  W przeciwnym razie możesz mieć problemy z uruchomieniem silnika lub uszkodzić komponenty elektryczne.

 •  Podczas mycia i woskowania samochodu uważaj, aby nie wywierać nadmiernej siły w żadnym miejscu na dachu samochodu. W przeciwnym razie blacha może zostać wgnieciona.

Aby zabezpieczyć powierzchnie lakierowane przed rdzą i uszkodzeniem, myj samochód dokładnie i często, przynajmniej raz na miesiąc, letnią lub zimną wodą.

Jeżeli samochód nie jest myty właściwie, powierzchnia lakierowana może zostać porysowana. Poniżej podajemy przykłady, kiedy może nastąpić porysowanie.

Porysowanie powierzchni lakieru może nastąpić, gdy:

UWAGA
 •  Mazda nie ponosi odpowiedzialności za zarysowania powstałe w automatycznych myjniach samochodowych lub spowodowane niewłaściwym myciem.
 •  Zarysowania są bardziej widoczne na samochodach pokrytych ciemnymi lakierami.

Aby zminimalizować zarysowania powierzchni lakierowanych samochodu:

PRZESTROGA Nie stosuj waty stalowej, ściernych środków czyszczących lub silnych detergentów zawierających związki alkaliczne lub żrące do czyszczenia chromowanych lub anodowanych elementów. Mogą one uszkodzić powłokę zabezpieczającą. Ponadto środki czyszczące i detergenty mogą spowodować odbarwienie lub uszkodzenie lakieru

Zwracaj szczególną uwagę, aby usuwać sól, brud, kurz, błoto i wszystkie inne zanieczyszczenia z nadkoli i upewnij się, czy otwory odpływowe w dolnej krawędzi drzwi i progów są czyste.

Owady, smoła, żywica z drzew, odchody ptaków, zanieczyszczenia przemysłowe i podobne zabrudzenia osiadające na lakierze mogą go uszkodzić, jeżeli nie zostaną natychmiast usunięte.

Gdy szybkie umycie bieżącą wodą okaże się nieefektywne, użyj łagodnego szamponu przeznaczonego do mycia samochodów.

Dokładnie opłucz wszystkie pozostałości szamponu letnią lub zimną wodą. Nie dopuść, aby szampon wysechł na powierzchniach lakierowanych.

Po umyciu samochodu osusz go czystą szmatką irchową, aby zapobiec tworzeniu się plam po kroplach wody.

OSTRZEŻENIE Mokre hamulce wysusz jadąc bardzo powoli zwalniając pedał przyspieszenia i lekko naciskając na pedał hamulca dopóki układ nie będzie ponownie normalnie pracował: Jazda z mokrymi hamulcami zagraża bezpieczeństwu. Wydłużona droga hamowania lub ściąganie samochodu na jedną stronę podczas hamowania może być przyczyną poważnego wypadku. Delikatne naciśnięcie hamulca pozwoli stwierdzić, czy hamulce są mokre.

Podczas korzystania z myjni automatycznej

Mycie ciśnieniowe

W niektórych urządzeniach myjących używana jest woda pod wysokim ciśnieniem i o wysokiej temperaturze. Jeśli dysza maszyny znajdzie się za blisko samochodu, siła strugi wody może spowodować uszkodzenie lub odkształcenie elementów nadwozia, wpłynąć na integralność części oraz doprowadzić do przedostania się wody do wnętrza. Trzymaj dyszę myjącą w dostatecznej odległości od samochodu (co najmniej 30 cm). Ponadto, nie myj zbyt długo jednego miejsca, a także ostrożnie myj odstępy między drzwiami i okolice okien.

Woskowanie

Samochód należy woskować, gdy nie ma kropel wody na powierzchniach lakierowanych.

Przed woskowaniem zawsze umyj i wysusz samochód. Oprócz nadwozia, nawoskuj metalowe wykończenia ozdobne, aby nadać im połysk.

 1.  Używaj wosków, które nie zawierają materiałów ściernych.

  Woski zawierające materiały ścierne usuwają lakier i mogą zmatowić metalowe części.

 2. Używaj naturalnych wosków o wysokiej jakości odpowiednio dla lakierów metalizowanych, mikowych i zwykłych.
 3.  Podczas woskowania nałóż równomiernie warstwę wosku gąbką lub miękką szmatką.
 4.  Przetrzyj wosk miękką szmatką.
UWAGA Środki do usuwania plam, używane do usunięcia oleju, smoły i podobnych materiałów, usuwają zwykle także wosk. Nawoskuj ponownie te powierzchnie, nawet jeżeli pozostałe powierzchnie samochodu nie wymagają tego.

Konserwacja zewnętrzna

Powłoka lakiernicza Twojej Mazdy wykonana jest w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologiczne, zarówno pod względem zastosowanych materiałów, jak i metod nanoszenia. ...

Uzupełnianie ubytków lakieru

Uszkodzone powierzchnie lakieru spowodowane uderzeniami kamieni, zadrapaniami podczas parkowania itp., napraw zanim pojawi się rdza, używając lakieru zaprawkowego Mazdy. Naj ...

Zobacz tez:

Łopatki przy kierownicy (opcja)
Łopatek przy kierownicy można używać, gdy dźwignia selektora jest w położeniu D (jazda) lub włączony jest tryb sportowy. Przy dźwigni selektora w położeniu D (jazda) Łopatki przy kierownicy będą działać po ...

Bagażniki dachowe
Zalecane jest stosowanie bagażników dachowych rozprowadzanych przez Volvo z przeznaczeniem do tego samochodu, które nie spowodują jego uszkodzenia i gwarantują maksimum bezpieczeństwa. Ściśle przestrzegać podanych przez producenta wskazówek montażowych.  Należy okresowo ...

Categorie