Volvo S40: Położenia dźwigni automatycznej skrzyni biegów Geartronic - tryb automatyczny

Volvo S40 –> Uruchamianie silnika i jazda –> Automatyczna skrzynia biegów –> Położenia dźwigni automatycznej skrzyni biegów Geartronic - tryb automatyczny

Położenia dźwigni automatycznej skrzyni biegów Geartronic - tryb automatyczny


D: Położenia dźwigni skrzyni biegów - tryb automatyczny.

M (+/-): Położenia dźwigni skrzyni biegów - tryb manualny. Wyświetlacz informacyjny pokazuje położenie dźwigni skrzyni biegów za pomocą następujących symboli: P, R, N, D, 1, 2, 3, 4, 5 lub 6, patrz strona 57.

P - Parkowanie

Położenie P należy wybierać przed uruchomieniem silnika lub po zaparkowaniu samochodu.

WAŻNE Położenie P można wybierać tylko wówczas, gdy samochód jest zatrzymany.

 

UWAGA Aby można było przesunąć dźwignię zmiany biegów z położenia P w inne położenie, konieczne jest wciśnięcie pedału hamulca.

W położeniu P uruchomiona jest mechaniczna blokada skrzyni biegów. W przypadku parkowania samochodu konieczne jest również uruchomienie hamulca postojowego.

R - Bieg wsteczny

Położenie R można wybierać tylko wówczas, gdy samochód jest zatrzymany.

N - Położenie neutralne

Można uruchomić silnik, ale nie jest włączony żaden bieg. Gdy samochód jest zatrzymany i dźwignia skrzyni biegów znajduje się w położeniu N, należy uruchomić hamulec postojowy.

UWAGA Jeżeli samochód nie znajduje się w ruchu przez dłużej niż 3 sekundy, aby można było przesunąć dźwignię zmiany biegów z położenia N w inne położenie, konieczne jest wciśnięcie pedału hamulca.

D - Jazda

D jest położeniem normalnej jazdy do przodu.

Przełączanie biegów odbywa się w sposób automatyczny, w zależności od wielkości przyspieszenia i prędkości jazdy. Przełączenie z zakresu R na D wymaga uprzedniego zatrzymania pojazdu.

Automatyczna skrzynia biegów

...

Położenia dźwigni automatycznej skrzyni biegów Geartronic - tryb manualny (+/-)

Automatyczna skrzynia biegów Geartronic umożliwia kierowcy również manualną zmianę przełożeń. Zwolnieniu pedału przyspieszenia będzie wtedy towarzyszyć hamowanie sil ...

Zobacz tez:

Obsługa systemu
Upewnij się, czy lampka sygnalizacyjna wyłączenia systemu wspomagającego utrzymanie pojazdu w pasie ruchu (LKA) i systemu ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDWS) jest wyłączona. Gdy lampka sygnalizacyjna wyłączenia systemu wspomagającego utrzymanie pojazdu w pasie ruch ...

Konserwacja w przypadku ciągnięcia przyczepy
Przy regularnym wykorzystywaniu do ciągnięcia przyczepy samochód wymaga częstszej konserwacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na: olej silnikowy, olej ATf, smarowanie osi i płyn chłodzący. Kolejną ważną czynn ...

Categorie