Hyundai i40: Awaryjne uruchamianie silnika

Hyundai i40 –> Postępowanie w przypadku awarii –> Awaryjne uruchamianie silnika

Awaryjne uruchamianie silnika


Podłączać przewody w kolejności numerów, a rozłączać w kolejności odwrotnej.

Awaryjne uruchamianie silnika

Awaryjne uruchamianie silnika może być niebezpieczne, jeżeli wykonywane jest nieprawidłowo. Aby uniknąć odniesienia obrażeń lub uszkodzenia pojazdu czy akumulatora, należy postępować zgodnie z procedurą uruchamiania awaryjnego.

W przypadku wątpliwości gorąco zalecamy w tym wypadku skorzystanie z usług kompetentnego mechanika lub firmy holowniczej.

OSTROŻNIE

Używać wyłącznie akumulatora rozruchowego o napięciu 12 V. Użycie prądu zasilania o napięciu 24 V (dwa akumulatory 12 V połączone szeregowo lub prądnica 24 V) może uszkodzić 12-woltowy rozrusznik, układ zapłonowy lub inne podzespoły elektryczne.

OSTRZEŻENIE - Akumulator

Nigdy nie wolno podejmować prób sprawdzenia poziomu elektrolitu w akumulatorze, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia akumulatora, wybuchu i poważnych obrażeń ciała.

OSTRZEŻENIE - Akumulator

wszelkie źródła otwartego ognia lub iskier należy trzymać z dala od akumulatora. Akumulator wytwarza wodór, który w zetknięciu z otwartym ogniem lub iskrą może wybuchnąć

Nieprzestrzeganie dokładnie tych instrukcji może prowadzić do poważnych obrażeń i uszkodzenia samochodu. Jeżeli instrukcje te nie są całkowicie zrozumiałe, należy skontaktować się z wykwalifikowaną pomocą drogową. Akumulatory samochodowe zawierają kwas siarkowy. Jest on trujący i wysoce korozyjny. Podczas awaryjnego uruchamiania silnika należy nosić okulary ochronne i uważać, by nie wylać kwasu na siebie, ubranie lub pojazd.

Nie wolno podejmować prób awaryjnego uruchomienia silnika, gdy rozładowany akumulator jest zamarznięty lub pozbawiony elektrolitu.

Może wtedy dojść do uszkodzenia akumulatora lub wybuchu.

Dodatni przewód rozruchowy nigdy nie powinien stykać się z ujemnym. Mogą wówczas przeskakiwać iskry.

Jeśli akumulator jest bardzo zimny lub zamarznięty, to próba awaryjnego uruchomienia silnika może doprowadzić do popękania lub wybuchu akumulatora.

Procedura awaryjnego uruchamiania silnika

OSTROŻNIE - Akumulator AGM (opcja)

1. Upewnić się, że napięcie akumulatora rozruchowego wynosi 12 v, a jego biegun ujemny jest podłączony do masy.

2. Jeżeli akumulator rozruchowy znajduje się w innym pojeździe, oba pojazdy nie mogą się dotykać.

3. Wyłączyć wszystkie niepotrzebne odbiorniki elektryczne.

4. Podłączyć przewody rozruchowe dokładnie w kolejności przedstawionej na rysunku.

Najpierw podłączyć jeden koniec przewodu do bieguna dodatniego rozładowanego akumulatora (1), a potem drugi koniec przewodu do bieguna dodatniego akumulatora rozruchowego (2). W następnej kolejności podłączyć jeden koniec drugiego przewodu rozruchowego do bieguna ujemnego akumulatora rozruchowego (3), a drugi koniec do masywnego, stałego metalowego punktu (np. ucha do podnoszenia silnika) oddalonego od akumulatora (4). Nie wolno podłączać przewodu do (lub w pobliżu) elementu poruszającego się podczas obracania silnika rozrusznikiem.

Nie wolno dopuścić, aby przewody rozruchowe stykały się z jakimikolwiek elementami z wyjątkiem biegunów akumulatora lub odpowiednimi punktami podłączenia masy.

Podczas podłączania przewodów nie wolno pochylać się nad akumulatorem.

5. Uruchomić silnik pojazdu z akumulatorem rozruchowym i pozostawić pracujący z prędkością 2000 obr./min, następnie uruchomić silnik pojazdu z rozładowanym akumulatorem.

W przypadku gdy przyczyna rozładowania akumulatora nie jest znana, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

OSTROŻNIE - Przewody akumulatora

Za pomocą przewodu rozruchowego nie wolno łączyć między sobą biegunów ujemnych akumulatora rozruchowego i akumulatora rozładowanego. Może to spowodować, że rozładowany akumulator przegrzeje się, jego obudowa pęknie i wyleje się elektrolit.

OSTRZEŻENIE

Nigdy nie wolno uruchamiać silnika przez holowanie pojazdu. Nagły skok samochodu do przodu w momencie uruchomienia silnika może spowodować kolizję z pojazdem holującym.

Uruchamianie silnika przez pchanie pojazdu

Silnik połączony z manualną skrzynią biegów nie może być uruchamiany przez pchanie pojazdu, ponieważ mogłoby to uszkodzić system ograniczania emisji spalin.

Silniki połączone z automatyczną skrzynią biegów lub skrzynią DTC nie mogą być uruchamiane przez pchanie pojazdu. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi awaryjnego uruchamiania silnika, zamieszczonymi w niniejszym rozdziale.

Jeżeli rozrusznik obraca silnik, lecz silnik nie daje się uruchomić

1. Sprawdzić poziom paliwa. 2. Przy kluczyku zapłonu w położeniu LoCK/off sprawdzić wszystkie połączenia układu zapłonowego, cewki ...

Jeżeli silnik się przegrzewa

Jeżeli wskaźnik temperatury sygnalizuje przegrzewanie się silnika, wyczuwalny jest spadek mocy lub z silnika dochodzą głośne dźwięki, pra ...

Zobacz tez:

Kamera cofania (opcja)
System umożliwia wyświetlenie widoku z tylnej kamery, co umożliwia obserwowanie sytuacji za pojazdem i bezpieczne wykonywanie manewrów. Widok z kamery cofania jest automatycznie wyświetlany po ustawieniu stacyjki w położeniu oN i włączeni ...

Działanie systemu
1. Uaktywnienie inteligentnego systemu wspomagania parkowania. 2. Wybór trybu wspomagania parkowania. 3. Wyszukiwanie miejsca do zaparkowania (powoli jechać do przodu). 4. Zakończenie wyszukiwania (automatyczne przy użyciu czujnika). 5. Sterowanie kierownicą ...

Categorie