Hyundai i40: Działanie skrzyni DCT

Działanie skrzyni DCT


Skrzynia DCT ma siedem biegów do przodu i jeden wsteczny.

Poszczególne biegi wybierane są automatycznie po ustawieniu dźwigni selektora zmiany biegów w położeniu D (jazda).

OSTRZEŻENIE

Aby zmniejszyć ryzyko poważnych obrażeń, a nawet śmierci, należy przestrzegać następujących zaleceń:

Automatyczna dwusprzęgłowa skrzynia biegów (DCT) zapewnia wrażenia z jazdy typowe dla manualnej skrzyni biegów w połączeniu z wygodą użytkowania skrzyni automatycznej. W odróżnieniu od automatycznej skrzyni biegów o tradycyjnej konstrukcji w przypadku skrzyni DCT zmiana biegu może być wyczuwalna (i słyszalna).

W skrzyni DCT zastosowano dwa tzw.

suche sprzęgła, zamiast przekładni hydrokinetycznej spotykanej w tradycyjnej skrzyni automatycznej. Takie rozwiązanie zapewnia lepsze przyspieszenie podczas jazdy. Natomiast ruszanie z miejsca może być nieco wolniejsze niż w przypadku skrzyni automatycznej.

Moment obrotowy jest przenoszony za pomocą suchego sprzęgła, które daje wrażenie bardziej bezpośredniego przeniesienia siły napędowej w porównaniu z automatyczną skrzynią biegów wykorzystującą przekładnię hydrokinetyczną.

Różnice są bardziej zauważalne podczas ruszania i jazdy z małą prędkością.

Przy gwałtownym ruszeniu z miejsca silnik wchodzi na wysokie obroty.

Aby płynnie ruszyć pod górę, należy z wyczuciem naciskać pedał przyspieszenia, dostosowując się do warunków drogowych.

Po szybkim puszczeniu pedału przyspieszenia przy małej prędkości, może wystąpić silny efekt hamowania silnikiem, charakterystyczny dla manualnej skrzyni biegów.

Podczas zjazdu w dół można włączyć tryb sportowy i używać łopatek pod kierownicą do redukcji biegu, wymuszając hamowanie silnikiem, aby nie przeciążać układu hamulcowego.

Przy włączaniu i wyłączeniu silnika mogą być słyszalne mechaniczne szczęknięcia towarzyszące autotestowi systemu. Jest to normalny odgłos działania skrzyni DCT.

OSTROŻNIE

Przez pierwsze 1500 km mogą występować szarpnięcia podczas jazdy z małą prędkością. W okresie docierania płynność przełączania biegów i osiągi samochodu będą się stale poprawiać.

Przed ustawieniem dźwigni selektora w położeniu D (jazda) lub R (bieg wsteczny) należy zawsze całkowicie zatrzymać pojazd.

Nie ustawiać położenia N, gdy pojazd jest w ruchu.

Gdy kluczyk w stacyjce zapłonowej jest w położeniu ON, położenie dźwigni selektora jest pokazywane na zestawie wskaźników deski rozdzielczej.

P (parkowanie)

Przed ustawieniem dźwigni selektora w położenie P (parkowanie) należy zawsze całkowicie zatrzymać samochód.

Aby przełączyć dźwignię selektora z położenia P (parkowanie) w inne położenie, należy naciskać pedał hamulca i zdjąć nogę z pedału przyspieszenia.

Przed wyłączeniem silnika należy przestawić dźwignię selektora w położenie P (parkowanie).

OSTRZEŻENIE

R (wsteczny)

To położenie umożliwia jazdę do tyłu.

OSTROŻNIE

Przed ustawieniem selektora w położeniu R (bieg wsteczny) lub zmianie z tego położenia należy zawsze całkowicie zatrzymać pojazd. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia skrzyni biegów.

N (neutralny)

Koła i skrzynia biegów nie są połączone z silnikiem.

Położenia N (neutralny) używa się, aby uruchomić silnik, który zgasł lub zatrzymać się na dłuższą chwilę z pracującym silnikiem. Jeśli konieczne jest opuszczenie pojazdu, to należy zmienić położenie na P (parkowanie).

Aby przełączyć dźwignię selektora z położenia N (neutralny) w inne położenie, należy naciskać pedał hamulca.

OSTRZEŻENIE

Nie zmieniać przełożenia automatycznej skrzyni biegów bez naciśniętego pedału hamulca. Włączenie biegu, gdy silnik jest na wysokich obrotach może spowodować gwałtowne przyspieszenie. Można wówczas stracić panowanie na pojazdem i spowodować wypadek.

Nie należy przełączać dźwigni selektora w położenie N (neutralne) podczas jazdy.

hamowanie silnikiem nie będzie wtedy możliwe i może dojść do wypadku.

D (jazda do przodu)

Normalne położenie selektora zmiany biegów przy jeździe do przodu. Skrzynia biegów będzie automatycznie przełączać biegi w kolejności od pierwszego do siódmego, zapewniając optymalną moc i zużycie paliwa.

Aby uzyskać dodatkową moc przy wyprzedzaniu lub podczas pokonywania wzniesienia, nacisnąć do oporu pedał przyspieszenia, co spowoduje automatyczną redukcję biegu.

Tryb sportowy

Tryb sportowy


Niezależnie od tego, czy samochód się porusza czy nie, tryb sportowy wybierany jest przez przesunięcie dźwigni selektora z położenia D (jazda do przodu) do bramki ręcznej zmiany biegów. Aby powrócić do działania skrzyni biegów w trybie D (jazda do przodu), należy przesunąć dźwignię selektora z powrotem do głównej bramki.

W trybie sportowym przesuwanie dźwigni selektora do przodu i do tyłu umożliwia dobranie optymalnego przełożenia do warunków jazdy.

+ (w górę) : W celu zmiany biegu na wyższy należy jednokrotnie popchnąć dźwignię do przodu.

- (w dół) : W celu zmiany biegu na niższy należy jednokrotnie pociągnąć dźwignię do tyłu.

UWAGA

Dwusprzęgłowa skrzynia biegów (DCT)

...

Łopatki przy kierownicy (opcja)

Łopatek przy kierownicy można używać, gdy dźwignia selektora jest w położeniu D (jazda) lub włączony jest tryb sportowy. Przy d& ...

Zobacz tez:

Podnośnik i narzędzia
Podnośnik, uchwyt podnośnika i klucz do nakrętek mocujących koła przechowywane są w bagażniku. Aby uzyskać dostęp do tego wyposażenia, należy podnieść pokrywę schowka w bagażniku. (1) Uchwyt podnośnika (2) P ...

Lampki w zewnętrznych lusterkach wstecznych
Aby ułatwić zbliżenie się do samochodu, oświetlają one: przestrzeń znajdującą się naprzeciwko drzwi kierowcy i pasażera, przestrzeń przed lusterkiem wstecznym i z tyłu przednich drzwi. Włączanie Lampki zapal ...

Categorie