Powłoka lakiernicza Twojej Mazdy wykonana jest w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologiczne, zarówno pod względem zastosowanych materiałów, jak i metod nanoszenia.
Jednakże, jeżeli lakier nie będzie odpowiednio pielęgnowany, oddziaływanie środowiska może uszkodzić jego właściwości ochronne.
Poniżej podajemy kilka przykładów możliwego uszkodzenia i zalecenia, jak im zapobiec.
Trawienie spowodowane kwaśnym deszczem lub zanieczyszczeniami przemysłowymi
Wyjaśnienie
Zanieczyszczenia przemysłowe i zanieczyszczenia pochodzące z emisji spalin samochodowych unoszą się w powietrzu i mieszają z deszczem lub rosą, tworząc kwasy. Kwasy te mogą osiadać na powierzchniach lakierowanych samochodu. Ponieważ woda odparowuje, kwasy stają się coraz bardziej stężone i mogą uszkodzić lakierowane powierzchnie.
Im dłużej kwasy pozostają na powierzchni, tym większa jest możliwość jej uszkodzenia.
Zapobieganie
Zapobieganie Aby zabezpieczyć powierzchnie lakierowane, konieczne jest mycie i woskowanie samochodu, zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale.
Czynności te wykonaj natychmiast, gdy zauważysz, że kwaśny deszcz osiadł na powierzchniach lakierowanych samochodu.
Uszkodzenia spowodowane odchodami ptaków, owadami lub żywicą z drzew
Wyjaśnienie
Odchody ptaków zawierają kwasy. Jeżeli nie zostaną usunięte, mogą spowodować utratę połysku i zmianę koloru warstwy lakieru samochodu.
Kiedy owady rozbiją się o powierzchnię lakierowaną, ich rozkładające się szczątki tworzą związki korozyjne. Jeżeli nie zostaną usunięte, mogą spowodować wżery utratę połysku i zmianę koloru warstwy wierzchniej lakieru samochodu.
Żywica z drzew utwardza się i mocno przywiera do warstwy lakieru. Jeżeli spróbujesz ją zdrapać, możesz wraz z nią usunąć część warstwy lakieru.
Zapobieganie
Aby zabezpieczyć powierzchnie lakierowane, konieczne jest mycie i woskowanie Twojej Mazdy, zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale.
Powinno to zostać wykonane jak najszybciej.
Odchody ptaków można usunąć miękką gąbką i wodą. Jeżeli jesteś w podróży, problem ten może także rozwiązać nawilżona chusteczka. Oczyszczona powierzchnia powinna zostać nawoskowana zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale.
Owady i żywice z drzew najlepiej usuwać miękką gąbką i wodą lub dostępnymi w handlu chemicznymi środkami czyszczącymi.
Inną metodą jest przykrycie zabrudzonej powierzchni nawilżoną gazetą na około 1- 2 godziny. Po usunięciu gazety spłucz pozostałości zanieczyszczeń wodą.
Plamy po wodzie
Wyjaśnienie
Deszcz, mgła, rosa i nawet woda z kranu mogą zawierać szkodliwe minerały, takie jak sól i wapno. Jeżeli wilgoć zawierająca te minerały osiądzie na samochodzie i odparuje, minerały zagęszczą się i utwardzą w formie białych plam. Plamy te mogą uszkodzić powierzchnię lakierowaną samochodu.
Zapobieganie
Zapobieganie Aby zabezpieczyć powierzchnie lakierowane, konieczne jest mycie i woskowanie samochodu, zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale.
Czynności te wykonaj natychmiast po zaobserwowaniu plam po wodzie na powierzchniach lakierowanych samochodu.
Odpryskiwanie lakieru
Wyjaśnienie
Odpryskiwanie lakieru występuje, gdy żwir wyrzucany spod kół innego samochodu uderza w Twój samochód.
Jak uniknąć odpryskiwania lakieru
Utrzymywanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego samochodu zmniejsza możliwość powstania odprysków lakieru przez wyrzucany żwir spod jego kół.
UWAGA
|
Podczas używania czyszczących środków chemicznych lub past polerskich przestrzegaj wszystkich instrukcji podanych na opakowaniach. Przeczytaj wszystkie uwagi i ostrzeżenia.
Tylna osłona podłogowa
Przesuwna osłona podłogowa
(FlexFloor)
Istnieje możliwość wyciągnięcia
osłony podłogowej w celu dogodnego
skonfigurowania przestrzeni
bagażowej.
Wyciąganie osłony podłogowej
Nieznacznie unieść osłonę ...
Poduszki powietrzne i
napinacze pasyw
bezpieczeństwa
Lampka świeci w kolorze
czerwonym.
Po włączeniu zapłonu lampka zapala
się na ok. 4 sekundy. Jeśli lampka w
ogyle nie zaświeci, nie zgaśnie po
4 sekundach bądź nagle zaświeci
podczas jazdy, doszło do usterki w
układzie podusze ...