Mazda 6: System monitorowania ruchu poprzecznego przy cofaniu (RCTA)

Mazda 6 –> Podczas jazdy –> i-ACTIVSENSE –> System monitorowania ruchu poprzecznego przy cofaniu (RCTA)

System monitorujący ruch poprzeczny przy cofaniu (RCTA) pomaga kierowcy w sprawdzaniu obszaru za samochodem po obu jego stronach podczas cofania i ostrzega go o obecności pojazdów zbliżających się z tyłu.

System monitorowania ruchu poprzecznego przy cofaniu (RCTA) wykrywa pojazdy nadjeżdżające z lewej i z prawej strony samochodu podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego, po czym powiadamia kierowcę o możliwym zagrożeniu za pomocą lampek sygnalizacyjnych/ostrzegawczych i sygnału ostrzegawczego systemu BSM.

System monitorowania ruchu poprzecznego przy cofaniu (RCTA)


Działanie systemu monitorującego ruch poprzeczny przy cofaniu (RCTA)

 1.  System RCTA zaczyna działać po ustawieniu dźwigni zmiany biegów (manualna skrzynia biegów) lub dźwigni wybierania biegów (automatyczna skrzynia biegów) w pozycji biegu wstecznego (R).
 2.  W razie ryzyka kolizji z nadjeżdżającym pojazdem miga lampka sygnalizacyjna/ ostrzegawcza systemu BSM i jednocześnie emitowany jest sygnał ostrzegawczy tego systemu.

  Wraz z włączeniem się lampki sygnalizacyjnej/ostrzegawczej systemu BSM w lusterku zewnętrznym pojawia się również wskazanie ostrzegawcze systemu RCTA na monitorze cofania.

Działanie systemu monitorującego ruch poprzeczny przy cofaniu (RCTA)


OSTRZEŻENIE Zawsze sprawdzaj wzrokowo otoczenie, zanim włączysz w samochodzie bieg wsteczny: System ten ma wyłącznie na celu pomagać użytkownikowi w sprawdzaniu obecności nadjeżdżających z tyłu pojazdów podczas cofania. W wyniku pewnych ograniczeń w działaniu tego systemu lampki sygnalizacyjne/ostrzegawcze systemu BSM mogą nie migać lub ich miganie może być opóźnione, nawet jeśli za Twoim samochodem przejeżdża inny pojazd. Jako kierowca musisz zawsze sam sprawdzać otoczenie pojazdu.

 

UWAGA
 •  W poniższych okolicznościach lampka sygnalizacyjna wyłączenia systemu BSM włącza się i działanie systemu jest zatrzymywane. Jeśli lampka sygnalizacyjna wyłączenia systemu BSM świeci światłem stałym, samochód należy możliwie jak najszybciej poddać kontroli w Autoryzowanej Stacji Obsługi Mazdy.
 •  Wystąpił pewien problem z systemem oraz działaniem lampek sygnalizacyjnych/ ostrzegawczych systemu BSM.
 •  Nastąpiło duże odchylenie miejsca instalacji czujnika radarowego (tylnego) w samochodzie.
 •  W pobliżu czujnika radarowego (tylnego) nagromadziła się duża ilość śniegu lub lodu.
 •  Jazda przez dłuższy czas po ośnieżonych drogach.
 •  Temperatura w pobliżu czujników radarowych osiągnęła nadmiernie wysoki zakres z powodu jazdy przez dłuższy czas na wzniesieniach w sezonie letnim.
 •  Spadło napięcie akumulatora.
 •  W poniższych okolicznościach czujniki radarowe (tylne) nie mogą wykryć obiektów lub wykrywanie ich może być utrudnione.
 •  Prędkość samochodu podczas cofania wynosi około 15 km/h lub więcej.
 •  Obszar monitorowany przez czujnik radarowy (tylny) jest zasłonięty przez pobliską ścianę lub zaparkowany samochód. (Cofnij samochodem w miejsce, w którym obszar monitorowany przez czujnik radarowy nie będzie już zasłonięty).

Działanie systemu monitorującego ruch poprzeczny przy cofaniu (RCTA)


 • Pojazd nadjeżdża bezpośrednio w linii ruchu Twojego samochodu.

Działanie systemu monitorującego ruch poprzeczny przy cofaniu (RCTA)


 • Samochód jest zaparkowany ukośnie.

Działanie systemu monitorującego ruch poprzeczny przy cofaniu (RCTA)


 • Tuż później system monitorowania martwego pola (BSM) zaczyna działać.
 •  W poniższych okolicznościach zauważenie świecących/migających lampek sygnalizacyjnych/ostrzegawczych systemu BSM w lusterkach zewnętrznych może być utrudnione.
 •  Śnieg lub lód przylega do powierzchni lusterek.
 •  Szyba w drzwiach przednich jest zaparowana bądź pokryta śniegiem, szronem lub brudem.
 •  Wyłącz system RCTA podczas holowania przyczepy lub gdy z tyłu samochodu zainstalowany jest na przykład bagażnik na rowery lub inne akcesorium.

  W przeciwnym razie fale radiowe emitowane z czujnika radarowego będą blokowane, powodując niewłaściwe działanie systemu.

System wykrywający znużenie kierowcy (DAA)

System wykrywający znużenie kierowcy (Driver Attention Alert, w skrócie DAA), to system, który rozpoznaje zmęczenie i zmniejszoną czujność kierowcy oraz zachęca go do ...

Aktywny tempomat (MRCC)

Zadaniem aktywnego tempomatu (MRCC) jest stałe kontrolowanie prędkości pojazdu*1 przy użyciu czujnika radarowego (przedniego) wykorzystywanego do wykrywania odległości o ...

Zobacz tez:

Akumulator pojazdu
Pojazdy bez systemu stop-start są wyposażone w akumulator kwasowoołowiowy. Pojazdy z systemem stopstart są wyposażone w akumulator AGM, ktyry nie jest akumulatorem kwasowo-ołowiowym. Zamontowany w samochodzie akumulator jest bezobsługowy, pod warunkiem ...

Płyn do spryskiwaczy
Sprawdzanie poziomu płynu do spryskiwaczy Sprawdzić i w razie potrzeby uzupełnić poziom płynu do spryskiwaczy w zbiorniku. Jeśli świeci się lampka ostrzegawcza niskiego poziomu płynu do spryskiwaczy ( ), należy uzupełnić pł ...

Categorie