Zalecane płyny i środki smarne
Należy korzystać wyłącznie z produktyw spełniających wymogi specyfikacji. Szkody wynikłe wskutek używania produktyw niezgodnych z wymogami specyfikacji nie podlegają naprawie w ramach gwarancji
Ostrzeżenie Materiały eksploatacyjne są substancjami niebezpiecznymi i mogą być trujące. Podczas czynności związanych z ich obsługą należy zachować ostrożność. Przestrzegać informacji podanych na opakowaniach. |
Olej silnikowy
Olej silnikowy jest określany jakością oraz lepkością. Podczas wyboru oleju silnikowego należy kierować się przede wszystkim jego jakością - lepkość jest parametrem mniej ważnym. Jakość oleju zapewnia np.
czystość podzespoływ silnika, ochronę przed zużyciem oraz kontrolę nad starzeniem się oleju, a klasa lepkości stanowi informację o gęstości oleju w zakresach temperatur.
Dexos to najnowsza specyfikacja jakościowa oleju silnikowego, zapewniająca optymalną ochronę silnikom benzynowym i wysokoprężnym. W razie braku dostępności należy stosować inne oleje silnikowe o jakości określonej poniżej. Zalecenia dotyczące silnikyw benzynowych obowiązują rywnież w przypadku jednostek napędzanych sprężanym gazem ziemnym (CNG), autogazem (LPG) i etanolem (E85).
Przy wyborze oleju silnikowego należy kierować się jego jakością i oznaczeniem minimalnej temperatury otoczenia.
Uzupełnianie oleju silnikowego
Oleje silnikowe ryżnych producentyw i typyw można ze sobą mieszać, o ile oba oleje spełniają wymagane dla silnika normy odnośnie jakości i lepkości.
Stosowanie oleju klasy zaledwie ACEA A1/B1 lub A5/B5 jest wzbronione, ponieważ w dłuższej perspektywie w określonych warunkach eksploatacyjnych mogą one powodować uszkodzenie silnika.
Przy wyborze oleju silnikowego należy kierować się jego jakością i oznaczeniem minimalnej temperatury otoczenia.
Dodatki do oleju silnikowego
Stosowanie dodatkyw do oleju silnikowego może doprowadzić do awarii i utraty gwarancji.
Klasy lepkości oleju silnikowego
Klasa lepkości SAE dostarcza informacji o gęstości oleju.
Olej obejmujący kilka klas lepkości jest oznaczany dwoma liczbami, np.
SAE 5W-30. Pierwsza liczba, zakończona literą W, określa lepkość oleju w niskich temperaturach, a druga - w temperaturach wysokich.
Odpowiednią klasę lepkości należy wybrać w zależności od minimalnej temperatury otoczenia.
Wszystkie zalecane klasy lepkości są odpowiednie do wysokiej temperatury otoczenia.
Płyn chłodzący i płyn niskokrzepliwy
Stosować wyłącznie płyn chłodzący o długim okresie użytkowania (LLC) z dodatkiem środka niskokrzepliwego, wyprodukowany w oparciu o technologię kwasyw organicznych i dopuszczony do stosowania w tym pojeździe. Należy zwrycić się do warsztatu.
Układ jest fabrycznie napełniony płynem chłodzącym, ktyry zapewnia doskonałą ochronę przed korozją oraz ochronę przed zamarzaniem do temperatury około -28 C. W krajach pyłnocnych, gdzie występują bardzo niskie temperatury, fabryczny płyn chłodzący zapewnia ochronę przed zamarzaniem do temperatury około -37 C. Takie stężenie płynu należy utrzymywać przez cały rok.
Stosowanie dodatkyw do płynu chłodzącego, ktyre mają służyć jako dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne lub chronić przed niewielkimi nieszczelnościami może być przyczyną wystąpienia usterek.
Roszczenia gwarancyjne związane z efektami stosowania dodatkyw do płynu chłodzącego będą odrzucane.
Płyn hamulcowy i sprzęgłowy
Z czasem płyn hamulcowy pochłania wilgoć z otoczenia, co ogranicza wydajność układu hamulcowego. W związku z tym w określonym odstępie czasu wymagana jest wymiana płynu hamulcowego
Olej silnikowy
W celu ochrony silnika zalecane są
regularne, ręczne kontrole poziomu
oleju silnikowego. Należy stosować
wyłącznie oleje o odpowiednich
parametrach. Zalecane płyny i środki
smarne.
Kontrolę należy przeprowadzać po
zaparkowaniu samochodu ...
Hamulce
Hamulec zasadniczy składa się z
dwych niezależnych obwodyw.
W razie awarii jednego z nich
samochyd można wyhamować za
pomocą drugiego. Jednak
hamowanie wymaga silnego
wciśnięcia pedału hamulca. Potrzeba
do tego znacznie większej siły. D ...